Patlama Diski Nedir?
Tasarlanmış Basınç Tahliye Ürünleri

Endüstriyel üretim süreçleri çoğunlukla yüksek sıcaklık ve basınçlarda en verimli şekilde çalışmaktadır. İlgili süreç ekipmanlarının ve bunları kullanan kişilerin plansız bir boşalma olması durumuna korunmaya ihtiyaçları vardır. Bu tür basınç ve sıcaklıklarda, ters giden bir şeyler olursa sonuçları yıkıcı olabilir ve bu nedenle bunların korunması için gerekli güvenlik cihazları gittikçe artan şekilde süreçlerin kendisi kadar özelleştirilmiş ve karmaşık hale gelmektedir. Çeşitli çetin çalışma koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmış, yüksek basınç bağlantıları, yüksek sıcaklık alaşımları ve güvenlik ürünlere gereksinim vardır.

Patlama diski teknolojisi çok büyük bir aşama kaydetmiştir. Klasik bir ileri hareketli disk, basıncı ayarlamak için önceleri sadece patlama diskinin yapıldığı malzemenin çekme direncine dayanırdı; örneğin bir malzemenin çekme kuvveti ile kalınlık ve çapıyla birleşimi. Bu, gereken belirli bir basıncı elde etmeye çalışılırken değiştirilmesi gereken çok az parametre olmasını sağlar. Daha sonraki modeller, sızdırmazlığı korumak için tam kapama yapması için, ayarlanan basıncı belirleyen ve zayıflatmak için önceden kesilmiş kalın metal bir üst ve genellikle PTFE’den yapılma contalama katmanı ve kapamayı korumak için üçüncü bir katman olmak üzere birkaç katman malzemeden imal edilmiştir. Bununla birlikte, tüm ileri hareketli disklerin bir dezavantajı da geri dönüşü olmayan noktadan geçerken metali gererek (ya da zayıflatarak) arıza yapmalarıdır; bu genellikle ayar basıncının %70-80’i kadardır ve bu yüzden çalışma sınırı da bu olmaktadır.

Günümüzde üretim tesisleri, mevcut süreçlerindeki verimi arttırmak amacıyla darboğazları gidermek için, izin verilen maksimum çalışma basıncına olabildiğince yakın, %90’a, %95’e ve daha fazlasına kadar çalıştırmak istemektedirler. Bu yaklaşım “farklı” bir Patlama Diski tasarımının kullanılmasını gerektirir. Ters hareketli patlama diskleri.  Ters hareketli patlama diskleri, son on yılda endüstri standardı haline gelen üstün mühendislik ürünleridir. Başlangıçtaki ters hareketli patlama diskleri, herhangi bir parçalanma olmadan, tam bir açıklık sağlamak için diski dört yaprak şeklinde kesecek keskin bıçaklara dayanan, kontrollü bir geri hareket için tasarlanmıştır. Bir sonraki büyük gelişme, zayıflatılmış çentikler boyunca tam olarak açılan bir ters hareketli çentikli disk oluşturmak için çentikleme tekniklerinin araştırılmasını içermiştir. Bu, hasarlı veya kör bıçak ağızlarından kaynaklanacak tehlikeler olmaksızın, daha kalın ve daha güçlü bir ters bükülen diskin tüm avantajlarına sahipti. Bununla birlikte, metal diski fiziksel olarak çentiklemenin dezavantajı, çentik çizgisinin altında metal kristal yapısının sertleşmesine yol açmasıdır, dolayısıyla da potansiyel olarak bu zayıflık çizgisi boyunca korozyon oluşmasına yol açar. Aşındırma olarak bilinen, çevresindeki malzemeye zarar verilmeden, malzemenin sökülmesine yönelik yöntemlerdeki gelişmeler, bu sorunun üstesinden gelmiştir.

Zook gibi piyasa liderlerinin en son yaklaşımı, son teknoloji ürünü femto lazerler gibi teknolojileri kullanarak, alt tabakaya dokunmadan nano kalınlıktaki malzeme katmanlarını önceden belirlenmiş bir çentik hattı boyunca dikkatli ve kontrollü bir şekilde aşındırmak ve buharlaştırmaktır. Bu, “lazer” hassasiyetiyle yapılır, böylece sonuçta ortaya çıkan zook patlama diskleri doğru ve güvenilir servis performanslarında eşsiz bir tutarlılık sunar. Daha önce ulaşılamayan patlama basınçlarına artık ulaşılmaktadır, çevrim ömrü büyük ölçüde artmış ve daha az plansız duruş süresine neden olmuştur ve tesis güvenilirliği 21. yüzyıl teknolojisi ile korunduğunun bilincinde güvenli yeni seviyelere ulaşmıştır.

Standart flanş veya dişli tip patlama diski konfigürasyonlarının uygulanabilir olmadığı durumlarda, boyut, ağırlık veya mevcut boru tesisatı değişikliklerine olan ihtiyacı azaltacak şekilde ısmarlama tasarımlar düşünülebilir. Ayrıca, bu tür yüksek performanslı patlama disklerinin basınç veya tahliye vanaları ile birlikte kullanılması, kullanıcılara bir dizi avantaj sağlayabilir.

Son çare olan Basınç Emniyet Cihazı artık daha güvenli…

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Telefon ile arayabilir veya iletişim formundan yazabilirsiniz,
uzmanlarımız en kısa süre içinde sizlere ayrıntılı olarak cevap verecektir.