Sızdıran Basınç Emniyet Vanalarının Maliyeti Nedir?

Sıklıkla basınç altında çalışan endüstriyel süreçlerde, basınç emniyeti genellikle Basınç Tahliye Vanalarının (PRV) kullanımı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların kullanımı, arızi aşırı basınç uygulandıktan sonra yeniden kapandıklarında süreçlerin güvenli bir şekilde işlemesini sağladıkları için tercih edilmektedir. Temel güvenlik cihazları olarak bu kritik PRV’lerin en iyi performansları olağanüstüdür. Basınç Tahliye Vanası, kapalı sistemdeki basınçlı ortamı içine alacak şekilde tasarlanmıştır, ancak gerçek şudur ki, çoğu PRV bir miktar sızıntı gösterecektir. API 576, şu anda mevcut olan ve geleneksel PRV’ler yoluyla kabul edilebilir sızıntı seviyelerini tanımlayan tek endüstri standardıdır.  PRV’nin asıl amacının, tesisatı kabul edilemez bir aşırı basınca karşı korumak olduğu yerlerde, sızıntı (önemsiz olduğunda bile) ek maliyetlere ve üretimde aksamalara yol açabilmektedir.

PRV’nin kritik bileşenlerinin, korozyona veya aşınmaya sürekli maruz kalmanın oluşturduğu zarardan muzdarip olduğu durumlarda, yedek parçaların kolayca bulunabilmesi için önemli yatırımların yapılması gerekecektir. Basınç tahliye vanalarının ortak bir kolektör sistemine boşaldığı yerlerde, tüm bağlı PRV’lerin toplu ve sürekli olarak sızıntı yapması, acil müdahale sistemi veya ekipmanında, bakım ihtiyacını arttıracak bir temel yüke neden olabilir. Sızıntıdan kaynaklanan temel yük artışı ile birlikte, acil durum müdahale sisteminin kapasite artışını değerlendirmek gerekmektedir. Sonuncusu, fakat bir o kadar da önemlisi, ilgili cezalarla birlikte giderek artan sıkı emisyon kısıtlamaları, endüstriyi PRV’ler de dahil olmak üzere, tüm cihazlarda süregelen sızıntıyı azaltmaya teşvik etmektedir.

Bu sorunlar, Zook’un sunduğu ve ‘kombin Kullanım’ olarak bilinen bir patlama diski ile izolasyonun kullanımı sayesinde kolaylıkla çözülebilir. Giriş tarafında patlama diski tertibatının kullanılması ile, herhangi bir sızıntı ve kritik PRV bileşenlerinde korozyon veya aşınma riski ortadan kalkacaktır. Patlama diski, PRV’nin tahliye edilmesine izin verecek şekilde, belirtilen aşırı basınca ulaşıldığında patlayacak olan sızdırmaz bir katman oluşturur. PRV’nin sürekli olarak prosesteki ürüne maruz kalmaması sayesinde, PRV’ler için daha az maliyetli yapı malzemelerinin seçimi yoluyla ilk yatırımda önemli düşüşler elde edilebilir. Uygun korozyona dayanıklı malzemeden yapılan bir patlama diski, PRV’yi bu tür bir maddeye maruz kalmadan kurtaracaktır. PRV çıkışına bir patlama diski eklenmesi ile, arızi karşı basınç, PRV vanasının iç kısımlarından uzak tutulur, böylece yayların dengelenmesi önlenir.

Vananın izole edilmesi için patlama diski kullanılması ile, PRV’deki karakteristik ürün sızıntısı önemli ölçüde azalır, çıkış tarafındaki malzeme taşıma sistemi üzerindeki temel yük (kurutma tamburu, nötrleştirici, vb.) de azaltılır ve bu da gereksiz yatırımları ve emisyon cezalarını önler. Güvenlik sisteminin güvenilirliği en üst seviyede tutulurken, aksama süresi, emisyonlar, korozyon, sermaye yatırımları, bakım maliyetleri ve yedek parça stokunu azaltacaktır. Basitçe bu süreç basınç emniyet sisteminin sahip olma maliyetinin SİZİN kontrolünüz altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Telefon ile arayabilir veya iletişim formundan yazabilirsiniz,
uzmanlarımız en kısa süre içinde sizlere ayrıntılı olarak cevap verecektir.