Endüstriler

Ağaç & Kağıt

Ağaç ve Kağıt Endüstrisi İçin Kazalardan Korunma

Ağacın işlenmesinden kağıdın ana bileşeni selüloz elyafından oluşan kağıt hamuruna, çeşitli toplu işlemlerden geri kazanma işlemlerine kadar bir çok alanda yangın ve patlama riskleri bulunmaktadır. Elva’nın uzman kadrosunun kağıt endüstrisine uzun yıllar hizmet vermiş olması, tesisinizi aşırı basınç, patlama ve yangından korumak için gereken ürün ve teknik uzmanlığa sahip olduğumuzu temin eder.

Ağaç ve Kağıt Endüstrisi İçin Çözümler

Tozsuz ağaç işleme imkansızdır. Aynı şekilde kağıt endüstrisi yangın ve toz patlamalarının yoğun olarak yaşandığı alanlardır. Silolar, filtreler, konveyör sistemleri, elekler, kurutucular, değirmenler, sınıflandırıcılar, siklonlar ve elavatörler, flaş kurutucular, levha presleri tehlikelerin yoğun olduğu başlıca alanlardır. Üretiminizin bu kısımları olası yangın ve toz patlamalarına karşı savunmasızdır. Bu nedenle ekonomik proses güvenliği şarttır.

Prosesinizde, gelir ve/veya insan yaşamı kaybına ve ayrıca üretim hattınıza ve makinelerinize büyük zararlar verebilecek tehlikeli kıvılcımlar ve sıcak parçacıklar üretilebilir. Elva, her tehlikeye karşı uygun çözümler sunarak problem yaşanmadan önce ilgili risk ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Başlıca tehlike alanları;
  • Kazan ve kazan besleme hatları
  • Haube
  • Ağartma ve şartlandırma tankları
  • Depolama tankları ve alanları
  • Konveyör sistemleri
  • Geri kazaınm işlemleri
  • Digesterler
  • Silolar
  • Arıtıcılar
  • Kimyasal işlem reaktörleri

Ağaç ve Kağıt Endüstrisi İçin Yangından Korunma Çözümleri

Kağıt yangınları tehlike açısından çok ciddi risk oluşturan durumlardır. Yangın kağıt içerisinde önce içten içe yanmaya başlar ve ilk aşamada herhangi bir duman veya alev oluşmaz. Daha sonraki fazda duman oluşmaya başlar ve alev fazına geçiş çok hızlı gerçekleşir. Sonrasında ise yangın geometrik hızla büyüyerek tehlike oluşturur. Atık kağıt sahaları, kağıt depolama alanları, yüksek ısıda çalışan makine alanları tesiste birincil yangın riski oluşturan alanlardır. Kağıt yangınlarının çok erken algılanması ve hızlı aksiyon alınması şarttır. Aksi durumda durdurulması pek de kolay olmayan boyutlara kısa bir sürede varır. Kağıt ve ağaç üretim tesislerinde içten içe yanmanın erken algılanması için özel algılama sistemlerine ihtiyaç duyulur. Hızlı algılama sonrası ise otomatik sulu, köpüklü veya gazlı söndürme sistemi ile yangın söndürülmeli ya da kontrol altına alınmalıdır. Size özel Yangın Algılama ve Yangın Söndürme Sistemlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Telefon ile arayabilir veya iletişim formundan yazabilirsiniz,
uzmanlarımız en kısa süre içinde sizlere ayrıntılı olarak cevap verecektir.